Poznajcie szalone zwyczaje ślubne z całego świata!

Powszechnie uważa się, że polskie wesela należą do hucznych, wystawnych i kosztownych. Drodzy Młodzi, nic bardziej mylącego! W 1981 roku pewien szejk wydał na uroczystości 44,5 miliona dolarów, co obecnie odpowiada sumie 137 milionów dolarów! Weselnicy świętowali na specjalnie wybudowanym do tego celu stadionie. To bardzo wygodne rozwiązanie, szejk nie musiał się już martwić o rezerwację terminu sali. Liczba gości przekroczyła 20 000 osób! Pan Młody odebrał swoją wybrankę podjeżdżając pod jej dom karawanom składającą się z 20 wielbłądów. Warto zauważyć, że to znacznie bardziej ekologiczny środek transportu od hybrydy. Spytacie o dekoracje? Wielbłądy te nosiły wyszukaną biżuterię oraz szaty obszyte kamieniami szlachetnymi. Kojarzycie humorystyczny zwyczaj przekupywania Panny Młodej przez jej wybranka w dniu ślubu? Szejk wziął sobie to na poważnie do serca ofiarując dary warte miliony dolarów. Zabawa trwała aż 7 dni, gości transportowały 34 prywatne samoloty (to coś na kształt naszych busików i poprawin). Jeśli chodzi o atrakcje weselne godnym zastępstwem fotobudki okazały się występy 50 artystów z Afryki i Arabii Saudyjskiej. Godziwy napiwek otrzymał piosenkarz, który skomponował pieśń na cześć Pary Młodej – był to czerwony mercedes.

Drogie Panny Młode! Zanim spojrzycie z niechęcią na swoich narzeczonych i zaczniecie pospiesznie zgłaszać się do programu „Szejk szuka żony” dodam, że zgodnie z beduińską tradycją świeżo upieczona żonka jest nieobecna na tych wystawnych uroczystościach i czas spędza w swoim pokoju, z dala od zabawy i gości.
 


 
 

W zależności od kraju, wesela oraz zwyczaje ślubne znacznie się różnią. Nie musimy jednak odwoływać się do krajów Bliskiego Wschodu, aby zaznać trochę egzotyki. Poniżej zaprezentuję Wam kilka zwyczajów praktykowanych u naszych europejskich sąsiadów:

 

Czechy 

Ryż został zastąpiony zielonym groszkiem, to właśnie nim obsypywani są Młodzi.

 

Rosja

Pan Młody wznosi toast za swoją Żonę pijąc trunek bezpośrednio z jej pantofelka. Czyżby wszyscy mieli tam fetysz stóp?

 

Francja

Obowiązkowym poczęstunkiem dla gości są migdały w miodzie jako symbol wiecznej miłości. Ten zwyczaj powoli staje się popularny także w Polsce, wspomnę więc jeszcze o dzieleniu welonu na kawałeczki i rozdawaniu go pannom obecnym na przyjęciu, co pozostało przyjęte już wyłącznie we Francji.

 

Estonia

Pan Młody wybiera kolejnego nowożeńca spośród obecnych kawalerów wkładając mu na głowę kapelusz. W tym czasie ma oczywiście zasłonięte oczy.

 

Islandia

Tutaj problem z doborem osób zasiadających przy stole prezydialnym jest nieco ułatwiony, tradycyjnie z nowożeńcami siedzi ksiądz, który udzielił im ślubu. Wesela trwają po kilka godzin, zniknięcie jedzenia ze stołów oznacza koniec imprezy.
 
 
 
Ale polećmy poza granice Europy!
 
 

Chiny

Panna Młoda ma do wyboru kreację w kolorze białym, żółtym bądź czerwonym, ponieważ są to barwy przynoszące szczęście. Przyjęcie rozpoczyna się od podania najmocniejszych trunków. Może właśnie z tej przyczyny wesela nie trwają tam długo…

 

Indie

Tradycyjnie strój Panny Młodej powinien być czerwony lub biały. Wesela trwają tam nawet kilka dni.

 

Indonezja

Na uroczystość zaślubin może przyjść każdy, kto zna Parę Młodą chociażby z widzenia. Na szczęście, nie wszyscy muszą być zaproszeni na wesele. Uff….

 

Pakistan

Uroczystości trwają przez 4 dni. Pierwszego rodzina Młodego oraz Młodej świętuje osobno, dopiero drugiego bawią się razem. Trzeciego dnia dołączają wszyscy zaproszeni goście. Ostatni dzień to pierwszy proszony obiad wydawany przez Małżonków. Ileż to kreacji trzeba przygotować…

 

Egipt

Nieodłączną częścią wesel są tańce brzucha, gry na bębnach, pokazy tańca z ogniami oraz tradycyjna muzyka. Przyjęcia te charakteryzują się dużym przepychem.

 

Meksyk

Wczasie pierwszego tańca goście otaczają Młodych, łapią się za ręce i tworzą szpaler w kształcie serca. Bardzo romantycznie i jakie ładne ujęcie będzie z drona.

 

Jamajka

Wesele nie może odbyć się bez ciemnego ciasta owocowego mocno nasączonego rumem. Nie mogłeś przybyć na uroczystość? Nic straconego! Młodzi mają obowiązek rozesłać ten przysmak wszystkim zaproszonym osobom.

 

Kuba

Problem opłat za podróż poślubną rozwiązany! Podczas pierwszego tańca z Panną Młodą zaproszeni mężczyźni przypinają jej do sukienki banknoty, które mają zostać wydane właśnie na ten cel.

 

 

Na koniec jeszcze jeden nietypowy zwyczaj pochodzący z krajów Afrykańskich. Skok Młodych przez miotłę. Pochodzi on jeszcze z czasów kolonialnych, gdy oficjalne małżeństwa osób czarnoskórych były w większości przypadków zakazane. Niewolnicy tworzyli więc własne zwyczaje, będące koronacją związków. Obecnie skok przed miotłę oddaje cześć przodkom oraz pokreśla równość pomiędzy małżonkami. Miotła symbolizuje także zamiecenie życia panieńskiego, kawalerskiego i zakończenie związanych z nimi przyzwyczajeń. Ojjj… niektórym Panom w Polsce wyjątkowo przydałby się taki skok przez miotłę!

 
 
 

Jak Ci się podoba?