Jak usadzić gości weselnych?

Dziś poruszę niezwykle trudny i zawsze kłopotliwy temat, mianowicie: usadzenie gości weselnych przy stole. Niestety nie znajdziecie tu gotowych rozwiązań typu: Kasia nie może siedzieć koło Małgorzaty, bo się nie znoszą, a wujka Mariana nie należy usadzić obok cioci Heleny, ponieważ w 2015 na imieninach Bożeny mieli poważny zatarg na tle politycznym, którego do tej pory nie wyjaśnili. Przybliżę Wam jednak kilka złotych zasad oraz osobistych rad :).

   

   

Temat należy zacząć rozważać od kształtu stołów. Do wyboru macie klasyczne długie i prostokątne, okrągłe oraz coraz popularniejszy system mieszany. Stoły okrągłe są bardziej eleganckie od prostokątnych, pozwalają na łatwiejszą komunikację oraz integrację pomiędzy zasiadającymi przy nich osobami. Wymagają jednak więcej miejsca, dlatego w przypadku mniejszych sal lepszym rozwiązaniem będzie wybór stołów prostokątnych. Trzecią alternatywą jest połączenie stołów prostokątnych, przy których można usadzić np. rodzinę oraz stołów okrągłych, przy których usadzamy grupki znajomych. Szczegóły należy uzgodnić z menadżerem sali, ponieważ nie każdy lokal dysponuje wszystkimi typami stołów.

   

   

   

Wybierzmy miejsce dla bohaterów dnia, czyli Państwa Młodych. Czy Wam się to podoba czy też nie, tego dnia jesteście w centrum uwagi, dlatego musicie być dobrze widoczni. Niezależnie od wybranego typu stołów powinniście znajdować się możliwie na środku. Każdy chce się Wam przyjrzeć, podziwiać, komplementować, rozczulać Waszym widokiem, a może nawet patrzeć z lekką zazdrością ;).

Pozwólcie im na to, nie krępujcie się, przecież wyglądacie i czujecie się świetnie. Niedopuszczalna jest sytuacja, jeśli np. siedzicie przy wewnętrznej stronie stołów prostokątnych tyłem do parkietu, bądź ewidentnie zasłaniają Was świadkowie czy inni goście. Powtórzę jeszcze raz: stół prezydialny musi być w zasięgu wzroku każdej osoby.

   

   

   

Kogo usadzić obok Młodej Pary? Moim zdaniem najlepiej świadków. Niewątpliwie są to dla Was ważne i bliskie osoby. Warto, aby były one w zasięgu ręki, podczas przyjęcie weselnego niejednokrotnie przyda się ich pomoc oraz wsparcie. W bardziej konserwatywnym podejściu obok Młodych usadza się rodziców. Wybór należy oczywiście do Was, pamiętajcie, że to Wy macie czuć się komfortowo, a miejsce w pobliżu Państwa Młodych to wielki zaszczyt.

   

   

   

Jeśli chodzi o usadzenie pozostałych gości, obowiązuje jedna, podstawowa zasada: nie usadzamy w pobliżu siebie osób, które pozostają w konflikcie, są skłócone, bądź można jasno stwierdzić, że znacznie różnią się poglądami. Pragniemy przecież zapewnić wszystkim gościom miłą i komfortową atmosferę, dlatego nie warto prowokować sprzeczek i niepotrzebnych dyskusji na tle politycznym czy też religijnym.

   

   

   

Przyjaciół oraz znajomych najlepiej usadzić grupkami. Osoby, które się znają i pozostają w dobrych stosunkach będą świetnie bawić się we własnym gronie, kombinacje w tej kwestii są zupełnie zbędne. Jeśli na przyjęciu weselnym pojawią się pary, które nie znają reszty towarzystwa wykażmy się zdrowym rozsądkiem i wybierzmy dla nich miejsce przy osobach w podobnym wieku, zbliżonych zainteresowaniach oraz chęci do spożywania alkoholu ;).

   

   

   

W momencie usadzania rodziny pojawia się jeszcze jeden dylemat, czy powinniśmy rodzinę Panny Młodej połączyć z rodziną Pana Młodego? Odpowiedź brzmi: to zależy. Jeśli rodziny (a przynajmniej rodzice) mieli już okazję się poznać i spotkanie to wypadło pomyślnie możemy śmiało usadzić ich przy jednym stole. W przeciwnym przypadku nie radzę ryzykować, szczególnie, jeśli rodziny znacznie się różnią.

Wesele to oczywiście świetna okazja do wzajemnego poznania oraz integracji, jednak nie możemy robić tego na siłę, grozi to katastrofą! Tradycyjnie rodzina Pana Młodego zajmuje jeden stół, natomiast Panny Młodej drugi.

   

   

   

W etykiecie ślubno – weselnej znajduje się zapis mówiący o naprzemiennym usadzaniu mężczyzn i kobiet. To oczywiście eleganckie i bankietowe rozwiązanie. Niestety rozdzielenie dwóch „psiapsiółek” przez bogu ducha winnego mężczyznę niekoniecznie będzie praktyczne… to także kwestia Waszych indywidualnych przemyśleń i ustaleń. Pewną swobodę pozostawiają tutaj okrągłe stoły, często goście przypisani są do konkretnego stołu, lecz nie do miejsca.

   

   

   

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na miejsca dla starszych gości. Zdecydowanie nie mogą one znajdować się w pobliżu głośników. Jeśli na weselu pojawią się osoby niepełnosprawne, musicie zadbać o ich komfort oraz swobodę poruszania. Popularne rozwiązanie to także specjalny stolik dedykowany dzieciom (więcej o dzieciach na weselu możecie przeczytać tutaj).

Zagranicznych gości warto usadzić w pobliżu osób znających języki obce, z którymi będą mogli swobodnie rozmawiać. Na koniec jeszcze jedna autorska rada: jeśli pokoje, w których będą nocować zamiejscowi gości są np. 4 osobowe (no cóż, w końcu nie każdy może pozwolić sobie na pięciogwiazdkowy hotel…) usadźmy obok siebie osoby nocujące w jednym pokoju. Dzięki temu nocleg „z obcą parą” zamieni się w nocleg „z tą świetną parą z wesela”. 

   

   

   

Zróbcie co w Waszej mocy! Pamiętajcie jednak, że wesele to czas integracji i zabawy, a goście przybyli specjalnie dla Was… liczmy więc, że nawet w przypadku felernego usadzenia wykażą się kulturą ;). Dajcie znać w komentarzach, co u Was było największą bolączką przy planie stołów weselnych!

Jak Ci się podoba?