Co ubrać na sesję zdjęciową?


Ratunku, nie mam co na siebie włożyć! Zna to każda z nas, bez względu na rozmiary szafy. Jeśli do tego dochodzi specjalna okazja to mamy kilka godzin z głowy… Taką okazją są bez wątpienia zdjęcia, które mają być pamiątką na długie lata i często przed sesją zdjęciową dostaję od Was pytania na temat garderoby. Problem niby błahy, ale faktycznie jest to czynnik wpływający na efekt końcowy, więc warto poświęcić mu trochę uwagi. Generalna zasada jest taka, że ciuchy mają podkreślać Wasze atuty, ale jednocześnie na zdjęciach najważniejsi jesteście Wy, a nie Wasza stylizacja. Trzeba więc znaleźć złoty środek. Jak to zrobić? Poniżej zebrałam 10 rad jak ubrać się na rodzinną lub narzeczeńską sesję zdjęciową. Na końcu wpisu znajdziecie też najlepsze inspiracje z niezastąpionego Pinteresta :)
 

1) Przede wszystkim nie możecie się czuć przebrani. Zdjęcia to zawsze dobry pretekst na ciuchowe zakupy, jednak powinny to być rzeczy, w których od razu czujecie się jak w drugiej skórze. Warto wziąć pod uwagę modę, ale zdjęcia mają być ponadczasowe, a nie ilustrować trendy jesień/zima 2017. Podczas sesji zdjęciowej dużo ujęć robimy w ruchu, więc wygoda to podstawa.
 
2) Ubieramy koszulki bez dużych, mocno widocznych nadruków i napisów. Myszkom Miki i Bobom Budowniczym na ubraniach dzieci też mówimy papa.
 
3) Unikamy jaskrawych kolorów i wielu deseni. Wszystko to odwraca uwagę od emocji na fotografiach.
 
4) Zaplanujcie stroje z wyprzedzeniem, zwłaszcza jeśli robimy sesję rodzinną. Rzeczy mają to do siebie, że brudzą się wtedy, kiedy nie powinny i zapadają się pod ziemię w najmniej oczekiwanym momencie. Przy sesji z małymi dziećmi warto zrobić też dodatkowy backup ubraniowy i zabrać więcej rzeczy na przebranie.

 
5) U kobiet dobrze wygląda zarysowana talia i ubrania, które tworzą figurę klepsydry. Sukienka czy spódnica to atrybuty naszej kobiecości, więc są bardzo mile widziane. Oversizowe swetry są super modne, ale na żywo wyglądają dużo lepiej niż na zdjęciach.

 
6) Dobierajcie kolory pasujące do siebie – jest kilka tak zwanych neutralów, czyli kolorów, które są dobrym tłem dla jakiejś innej barwy. Te kolory to: biały, szary, beżowy, granatowy. Jeśli jedno z Was ubierze się w ten kolor to macie pewność, że razem będzie to współgrać.

 
7) Nie ubieramy wszystkich w takich samych kolorach! Zdarzają się sesje rodzinne, gdzie wszyscy ubrani są na biało lub na czarno. Nie jest to według mnie dobrym pomysłem. Zdjęcia mają pokazywać naturalność, to jak wyglądacie na co dzień (ewentualnie w trochę podrasowanej wersji). Kiedy ostatnio wyszliście całą rodziną ubrani od stóp do głów na biało? Dla każdego rodzica ten pomysł to koszmar z reklamy Persila.

 
8) Poznajcie kolory, które pasują do Waszego typu urody i odcienia skóry. Tu z pomocą przychodzi tu moja biblia kolorystyczna czyli Maria z ubierajsieklasycznie.pl

 
9) Najważniejsze są kolory i ubrania znajdujące się blisko twarzy. To one podkreślają Waszą urodę i w przypadku dużych wzorów odciągają na zdjęciu uwagę od Was. Dlatego pstrokata bluzka raczej odpada, ale już wielokolorowa spódnica może być ciekawym pomysłem.

10) Weźcie pod uwagę miejsce, gdzie będziemy robić zdjęcia. Czy będzie to Wasze mieszkanie, tereny zielone, nowoczesne miasto czy kolorowe kamieniczki? Bez względu na lokalizacje drogi są dwie: ubrania mogą albo współgrać kolorystycznie z miejscem albo na zasadzie kontrastu Was wyróżniać. Kolorowe stroje na monotonnym miejskim tle wyjdą super, a szara stylizacja wśród kolorowych graffiti sprawi, że będziecie się naprawdę wyróżniać na zdjęciu. Dodatkowo, by całość była naturalna, ubrania muszą mniej więcej pasować do kontekstu miejsca. Szpilki i elegancka sukienka to dobry pomysł na sesję w mieście, ale już w lesie nie bardzo. Czas na konkrety! Przedstawiam wybrane zestawy ubraniowe, które zwizualizują wcześniejsze rady.


 

źródło: http://themotherchic.com/2016/05/03/wear-family-photo-shoot/

źródło: http://blmommy.com/beautiful-hillside-family-photos-by-lori-romney-photography/

źródło: https://jenhuangblog.com/santa-barbara-family-photography/

źródło: http://www.napcp.com/blog.php/2015/09/10/what-to-wear-fall-family-photo-sessions-by-kate-lemmon-of-kate-l-photography/

źródło: http://junebugweddings.com/wedding-blog/adorable-iowa-engagement-photos/

źródło: http://the-poffs.com/blog/2015/2/jocelyn-ryan-engaged-san-francisco-ca

 

źródło: http://jenniferblairphotography.com/blog/2013/11/26/what-to-wear-engagement-session-ideas/

źródło: http://www.bytezza.com/2014/07/chad-taylor.html

 
Jest też więcej przykładów zebranych specjalnie dla Was na Pintreście:
 
Sesja rodzinna stylizacje
 

 Sesja narzeczeńska stylizacje
 
Oczywiście to ogólne zasady, a zasady jak wiadomo są po to, aby je łamać :) Jeśli macie swój styl i czujecie się super w tych ciuchach, to zdjęcia będą na pewno udane. Pamiętajcie też, że nie robimy zdjęć na bloga modowego i nikt nie będzie Was oceniał. Jeśli po lekturze tego wpisu nie możecie się zdecydować na jeden zestaw, zawsze możemy zrobić zdjęcia w dwóch opcjach. W razie pomysłów lub wątpliwości, podeślijcie do mnie zdjęcia Waszych propozycji, a ja Wam doradzę. Do zobaczenia przed obiektywem!

Jak Ci się podoba?