Czy koronawirus może przeszkodzić Waszej uroczystości?

   

Tak jakby organizacja ślubu nie była wystarczająco stresującym procesem, w tym roku los postawił przed parami młodymi kolejne wyzwanie – walkę z koronawirusem. Domyślam się pytań, które kłębią się w Waszych głowach. Czy jest możliwe zorganizowanie wesela w czasie pandemii? Czy można przenieść termin ślubu ze względu na konorawirusa?

Na wstępie chcę Was wszystkich uspokoić. Zarówno mi, jak i zapewne innym wykonawcom, bardzo zależy żebyście byli szczęśliwi w tym dniu. Ja ze swojej strony zrobię wszystko, żeby nie utrudniać Wam rozwiązania tej sytuacji. Właśnie między innymi po to powstał ten wpis, przedstawię Wam w nim drogi postępowania i kilka pomysłów, które mogą pomóc.

   

Najważniejsze: Nie panikujcie. W obecnej sytuacji najlepszy pomysł to poczekanie do końca marca na decyzję o zmianie terminu ślubu. Na początku kwietnia wyjdą kolejne zalecenia i naprawdę ciężko teraz przewidzieć, jak to wszystko się rozwinie. Czytajcie wiarygodne źródła informacji, starajcie nie nakręcać się niesprawdzonymi wiadomościami np. na forach panien młodych. Zadzwońcie do swojej sali weselnej i dowiedzcie się, jak oni widzą ten problem. Ich podejście może być tu kluczowe. Dobrym pomysłem jest skonsultowanie się ze znajomym prawnikiem.

Pamiętajcie, że w tej sytuacji poinformowanie gości miesiąc przed ślubem o zmianie daty wesela to nie faux pas. Rodzina i przyjaciele powinni wykazać się zrozumieniem i cierpliwością. Macie też prawo np. poczekać na nowe decyzje rządu i naprawdę ciocia nie musi wiedzieć już teraz, czy ślub w czerwcu się odbędzie.  Wszyscy znajdujemy się w tej sytuacji po raz pierwszy.

   

Jak u mnie wygląda zmiana terminu w umowie?

   

Przy podpisywaniu umowy ze mną wpłacaliście zadatek. Oznacza to, że w przypadku zerwania umowy z Waszej strony, kwota jest bezzwrotna. W przypadku gdybym to ja zerwała umowę, oddaję Wam dwukrotność kwoty zadatku. W tej sytuacji mamy jednak do czynienia z siłą wyższą i są to szczególne okoliczności. Jeśli zakaz ustanowiony Rozporządzeniem Ministra Zdrowia obejmuje datę Waszego ślubu, to jestem zobowiązana oddać Wam równowartość zadatku. W tym momencie zakaz ten ustanowiony jest do końca marca 2020.

   

Oczywiście poza opcją rozwiązania umowy i zwrotu zadatku opcji jest jeszcze kilka. Zakładam, że nie chcecie rezygnować ze ślubu, tylko przenieść jego termin. Parom, które ze względu na epidemię zdecydują się na inną datę, mogę zaproponować zmianę terminu bez konsekwencji w przypadku:

   

1. Mojej dostępności w wolnych terminach w od 04.2020 do 03.2021 roku. Dla ułatwienia, poniżej przygotowałam dla Was kalendarz, gdzie zaznaczone mam zajęte terminy. Wszystkie inne daty są wolne i kalendarz będzie aktualizowany na bieżąco. Uwaga, zanim zmienicie termin na sali weselnej, zadzwońcie do mnie i potwierdźcie telefonicznie decyzję. Pomoże to uniknąć sytuacji zajęcia terminu przez dwie pary w tej samej sytuacji.

   

2. Wszystkich piątków i innych „nie sobót” w roku 2021. W tym momencie wolne mam wszystkie czwartki, piątki i niedziele 2021 roku.


3. Jeśli te rozwiązania nie będą odpowiadały Waszym potrzebom, skontaktujcie się proszę ze mną i wymyślimy coś innego.

   

   

Przeniesienie terminu ślubu, to jeszcze nie koniec świata. Pary coraz częściej decydują się na śluby zimowe, które potrafią być naprawdę piękne. Wesela w piątek nikogo już nie dziwią i ja sama wyszłam za mąż właśnie w piątek.  Nikogo z gości nie zabrakło, a wszyscy mieli dzień więcej, by odpocząć po harcach. Jeszcze odpowiedź na pytanie zawarte na początku wpisu: niestety w trakcie trwającego rozporządzenia zorganizowanie wesela nie jest możliwe. Teoretycznie można by urządzić imprezę dla mniej niż 50 osób w namiocie na łące, a wyżywienie zapewnić poprzez catering. W rozporządzeniu nie ma zakazu takiego rozwiązania. Intencją ustawodawcy było jednak zaniechanie zgromadzeń, więc to już problem dla jakiegoś dobrego prawnika :)

   

Na koniec gorąco polecam przewodnik postępowania w kryzysowych sytuacjach stworzony na czas epidemii koronawirusa przez Weddingplanerkę Jolę Krukowską: https://www.jola-krukowska.pl/8-krokow-przewodnik/

Przeprowadzi Was ona krok po kroku przez ten ciężki czas. Jest tam duuużo konkretów, naprawdę warto!

   

A teraz życzę Wam dużo cierpliwości, spokoju oraz zdrówka dla Was, dla Waszej rodziny i przyjaciół. Mam nadzieję, że spotkamy się wszyscy jeszcze w tym roku!

   

   

   

   

Jak Ci się podoba?